Strongman w Polsce


W Polsce sport ten rozpoczął się tak naprawdę w 1998 r., kiedy na plaży w Gdyni odbyły się po raz pierwszy w Polsce zawody strongman. W lutym 1999 r. w hali Olivii, w Gdańsku odbyły się po raz pierwszy Mistrzostwa Polski Strongman, a pierwszym Mistrzem Polski Strongman został Lubomir Libacki.

Kolejnym czołowym zawodnikiem na polskiej scenie siłaczy okazał się Jarosław Dymek, który jednak szybko został zdominowany przez bezkonkurencyjnego Mariusza Pudzianowskiego. Obaj stali się stałymi uczestnikami Mistrzostw Świata Strongman i naszą najlepszą, eksportową parą siłaczy. Do najlepszych polskich zawodników dołączył wkrótce Sławomir Toczek.

Na arenach międzynarodowych odnosi sukcesy Robert Szczepański.

Innymi wyróżniającymi się zawodnikami stali się: Piotr Szymiec, Grzegorz Peksa, Ireneusz Kuraś, Tyberiusz Kowalczyk, Arkadiusz Makurat, Tomasz Nowotniak, Sławomir Toczek, Sławomir Orzeł, Andrzej Zieleniecki, Krzysztof Radzikowski.

Objawieniem 2005 r. stał się Sebastian Wenta, zawodnik o ponadprzeciętnych warunkach fizycznych.

Rok 2006 był najciekawszym w zagranicznej historii polskich siłaczy, gdy do finałów Mistrzostw Świata Strongman i Mistrzostw Świata IFSA Strongman (obu federacji) zakwalifikowało się aż pięciu zawodników z Polski.

Kolejni nowi zawodnicy, jak Grzegorz Szymański i Damian Sierpowski, przebijają się szybko do krajowej czołówki.

Polskim zagłębiem siłaczy jest Pomorze. Stamtąd wywodzi się większość najlepszych zawodników.

Corocznie organizowanych jest w Polsce coraz więcej pojedynków i pokazów siłaczy, co sprawia że ten sport cieszy się coraz większym zainteresowaniem Polaków. Na terenie Polski odbywa się również coraz więcej prestiżowych zawodów o znaczeniu międzynarodowym, takich jak Mistrzostwa Europy Strongman, Super Serie, Pojedynek Gigantów, Polska kontra Reszta Świata, Mistrzostwa Europy Centralnej Strongman w Parach.

Obecnie w Polsce istnieją dwie niezależne federacje siłaczy.